Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... certificat de edificare autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

certificat de edificare autorizatie de constructie

Buna ziua,in anul 2008 am construit o casa fara autorizatie de constructie,am primit o amenda si in urma procesului am primit o reducere a acesteia cu obligatie de intrare in legalitate.Am demarat toate actele .am primit si autorizatia de constructie ,dar la solicitarea noastra de a veni primaria la receptia constructiei am fost anuntati ca pana cand nu vom ceda 1.5 metri de pamant la primarie (pt largirea unui drum de acces de 4 m existent deja)nu vom primi acest certificat edificator ,nu vor face receptia si nu vom putea face nici intabularea casei.Pamantul care trebuie sal cedam gratuit ,trebuie sal dezmembram tot noi pe cheluiala noastra,si nici nu vom fi despagubiti pentru cei 1,5 m suplimentari.in plus multi dintre vecini au deja gardurile facute si prin urmare nu cred ca vor ceda .ce se poate face?este legal sa nu ne elibereze acel certificat edificator si sa nu vina la receptie??
Tot ce trebuie sa faceti este sa trimiteti la primarie o adresa , prin care sa precizati acest lucru, iar daca in 30 de zile nu vi se raspunde, actionati Primaria in contencios
;)
Receptia lucrarii la care va referiti se fectueaza, in conformitate cu prevederile HG 273/1994, de o comisie alcatuita din cel putin 5 membri, dintre care obligatoriu unul trebuie sa fie reprezentantul investitorului si al doilea reprezentantul primariei. Invitarea reprezentantului primariei se va face prin document scris si inregistrat, care va constitui si proba pentru urmatoarele neplaceri pe care vi le va produce primaria. Aceasta comisie poate functiona numai in prezenta a 2/3 din membrii numiti, deci chiar daca lipseste reprezentantul primariei.
Daca ati avut un diriginte de santier (era obligatoriu!) acesta ar trebui sa stie exact cum se intocmesc actele in vederea efectuarii receptiei. Respectati intrutotul Cap. 2 din HG 273/1994, faceti hartiile cu gija si luati numere de inregistrare pe orice document, adresat oricui, in legatura cu finalizarea acestui obiectiv.
Tinand cont de conditionarile din partea primariei, probabil ca intr-un final veti ajunge in instanta, unde veti castiga daca faceti hartii destepte si va alegeti un avocat iscusit, cu experienta in acest domeniu.